Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zpráva 26. (20. - 24. 3. 2017)

17. 3. 2017

 

Milí rodiče,

prvně bych chtěla poděkovat těm, kteří po dětech bleskově poslali zálohu na školu v přírodě. Potřebovali jsme ji do pátku. Ostatní prosím, aby mi zálohu poslali dodatečně. Děti mají informace o platbě ŠvP v žákovských knížkách.

K výuce:

Tento týden jsme byli poměrně výkonní, a tak jsme stihli např. v českém jazyce pokročit více, než jsem předpokládala. Známe už čtyři skupiny, do kterých můžem rořadit číslovky a také víme, že existují číslovky určité a neurčité. Také jsme se seznámili s dílem Karla Jaromíra Erbena - Kytice, četli jsme báseň Polednice a díky J. Suchému jsme se dozvěděli, co je to parodie, protože k té vážné verzi této básně jsme si ukázali i tu jeho verzi. Děti Kytice hodně zaujala, asi hlavně hororovým charakterem balad. Také jsme hráli hru Scrabble a rozcvičujeme naše hlavičky při skládání slov z vylosovaných písmen.

Tento týden jsme v matematice hodně rýsovali a musím říct, že děti udělaly velký pokrok. Konečně drží vše v ruce tak, že jim jde rýsování snadno a ovládají i geometrické pojmy. Děti nasbíraly během týdne několik známek, protože každou hodinu se snažím trénovat jejich schopnost rychle, bez chyb násobit a dělit. Také jsme se připravovali na matematického Klokánka, kterého máme za sebou a jsem zvědavá, jak děti dopadly v porovnání s ostatními třídami v jejich kategorii (4. - 5. třída). Kromě přípravy na tuto soutěž jsme také spočítali vzorovou písemnou práci na str. 60 v učebnici, příští týden (viz týdenní plán) budeme psát podobnou písemku.

Z angličtiny mám také docela radost, protože mám pocit, že děti opravdu začínají být schopné tvořit smysluplné věty a začínají rozumět některým pravidlům v AJ. Jen ty slovíčka jsou stále problém. Trénujeme gramatiku prostého přítomného času a také trénujeme porozumění při příběhu Beauty and the Beast (Kráska a zvíře). 

V přírodovědě jsem vlastní vinou udělala trochu zmatek, protože jsme začali kapitolu o elektrické eneregii, nicméně v mých plánech ani ve školním vzdělávacím plánu ji nemáme. Proto jsme se domluvili, že pokud vše stihneme, ještě se k el. energii vrátíme, ale pro teď je naším tématem "Nebezpečí kolem nás". Toto téma je, myslím, dostatečně atraktivní a dobře navazuje na látku o lidském tělu. Tak jen pro vysvětlení, abyste se nedivili, že tak přeskakujeme. :-) Omlouvám se.

S vlastivědou jsme se přesunuli do Evropy. Zopakovali jsme, co je to Evropská unie, což je pro některé dost obtížné pochopit. :-) Pro představu: "A to se ta Anglie teď někam přestěhuje, když vystoupí z Evropské unie?" :-) No, nevěřila bych, že to bude taková legrace. :-) Příští týden už se ale vrhneme podrobněji na sousední státy ČR.

V dějepisu jsme nyní ve druhé polovině 19. století a už máme za sebou vznik Rakousko-Uherska a založení Sokola. Zkuste se zeptat dětí, jestli jsou schopné vám vysvětlit, jak vzniklo Rakousko-Uhersko... :-D Měly by být. 

Hezký víkend všem.

BK

Týdenní plán 20. - 24. 3. 2017

ČESKÝ JAZYK

Kontrola týdenního úkolu (noviny), druhy číslovek – procvičování; skloňování číslovek dvě, tři, čtyři; psaní číslovek; homonyma; složenka; K. J. Erben – Kytice balad

MATEMATIKA

STÁLE NUTNÉ VŠECHNY RÝSOVACÍ POTŘEBY!

Klokánek – rozbor úloh; Biland; geometrické úlohy; malé testy – násobení, dělení; čtvrtek - písemná práce (vzor na str. 60)

ANGLIČTINA

Beauty and the Beast – dokončení příběhu; přítomný čas prostý – zápor, třetí osoba, tvoření otázek

PŘÍRODOVĚDA

Nebezpečí kolem nás – kvasinky, plísně (pokus); Obránci našeho zdraví – imunitní systém

VLASTIVĚDA

Z – Evropa, Evropská unie, Slovensko

D – Národ sobě str. 32-33, Národní divadlo

AKCE TENTO TÝDEN

20. 3. – vítání jara, vynášení Morany